Radiodiagnostické vyšetření

Lékař Vás vyšetří a rozhodne zda a jaké RTG vyšetření je třeba provést. RTG vyšetření není bolestivé a snímky bývají hotovy většinou do 10-15minut.

Na jejich základě lze rozhodnout zda se jedná o zlomeninu či nikoli. Při nejasném nálezu může lékař doporučit ještě další doplňující RTG snímky. V některých případech je nutno provést vyšetření počítačovým tomografem (CT), případně magnetickou rezonancí (MRI), které definitivně potvrdí nebo vyloučí zlomeninu.

Drtivá většina zlomenin se léčí konzervativně, tedy znehybněním sádrovou fixací. Týká se to hlavně končetinových zlomenin, u které jsou úlomky ve vyhovujícím postavení a jsou stabilní. Alternativními materiály, používanými ke znehybnění, jsou obvazy na bázi skelných vláken spojených polyuretanem, které po přiložení a namočení ztuhnou.

Případně se občas používají tzv. termoplasty, tedy umělá hmota tvarovatelná při 60 stupních Celsia, které po vychladnutí na pokojovou teplotu také ztuhne.

Pokud jsou úlomky v nevyhovujícím postavení tak je třeba před znehybněním srovnat. Typickým příkladem jsou zlomeniny dolního konce předloktí, které se často posunou a často je nutno je vrátit do správného postavení (zreponovat).


To lze provést někdy bez nutnosti celkové anestézie, ale při větších posunech nebo u dětí by mělo být pravidlem provedení výkonu v celkové anestézii. Poté se zlomenina zafixuje a provede se kontrola RTG.